Gergi tavanların yapılışı birçok dekorasyon ustalarının merak konusu olmuştur. Ülkemizde kullanıma başlamasıyla çok tercih edilen ve hızla yaygınlaşan bir dekorasyon olduğu için olsa gerek bu merak. Tabii olarak teknolojinin dekorasyonla buluşması demek bir anlamada gergi tavan, bu sistemleri kurmak salt alçıpan ustalığı ya da boya alçı ustalığı yeterli olmayacaktır birazcık elektrik bilgisine de sahip olmalısınız.

Çünkü gergi tavanlar ışıklandırma için şerit led dediğimiz küçük ledlerin üzerinde birleştiği bir tür şerit aydınlatma sistemi kullanmaktadır.

Gergi Tavan Sistemlerinin montajı şöyle yapılır: Duvara ya da tavana uygulanacaksa önce elektrik işleri yani şerit led döşeme işlemi yapılır. Gergi Tavan Sistemi kurulumundan önce ışıklandırma işlemi yapılması gerekmekte. Sonra profil vidayla duvar ve tavanın arasına yapılan alçıpan havuzun çerçevesine vidalanır. Baskıda hazırlanmış rulo halindeki gergi tavan membranı montajı yapılacak tavanın altında açılır ve önce görselin sağına soluna dikkat edilir, çünkü içerisinde şekiller ve çeşitli görselleri olabileceğinden bunların tersi ve düzüne dikkat etmek lazım gergi tavan görseli ters olursa yeniden uğraşırsınız ters takmak istemezsiniz.

İlk olarak doğru gergi tavan modeli seçimi yapılmalıdır. (model seçimi tüm faaliyetlerinizin nasıl olacağını belirleyecektir.) Daha sonra led ışıklar güç kaynaklarına uygun bir şekilde yerleştirilmelidir ve güç kaynağının voltaj ayarı uygun bir şekilde yapılmalıdır. Gergi tavan sürecin ışıklandırmanın aynı şiddette gerçekleşmesi için watt ayarının yapılması gerekir. Ana hat burada maksimum 100 watt şeklinde tercih edilebilir. Bu sıarada led bağlama işleminde zıt kutupların doğru şekilde bağlanmasına dikkat etmelisiniz. Sonrasında gergi tavan hazırlanan alçıpan havuza yapılır. Alüminyum izolasyon bandı ile gergi tavan alanı ve profil çerçeve birbirinden ayrılır. Gergi tavan membranı ısıtılır ve profil çerçeve içerisindeki kanallara takılır. Geriye kalanlar alanlarda profil çerçeve ile montajlanarak birleştirilir.Bu arada, gergi tavana başlamadan önce tavanların beyaz olması gerekir.

Detaylar için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Menü