İzmit Ofis Duvar Kağıtları Çeşitleri

Duvar kâğıtları, kapalı alanlarda bulunan duvar ve tavanlara uygulanan kaplama malzemelerinden biridir. Duvar kağıdı, özel tutkalı ile duvarlara ve tavanlara yapıştırılan iç mekan dekorasyon malzemelerinden biridir. İç mekanlarda duvarları renklendirmekle kalmayıp, özel bir yapıya, dokuya ve desene sahip olduğu için mekana ayrı bir hava katmaktadır.

Avrupa ve ABD’de oldukça yaygın olarak tercih edilen duvar kağıtları, ülkemizde de son yıllarda tercih edilmeye başlamış durumda. Özellikle otel, cafe, ev, ofis ortamlarında tercih edilmektedir. Yapıştırması oldukça kolay olan duvar kağıtlarını kolayca silebilir, temizleyebilir ve sökebilirsiniz. Duvar kağıdı kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. İlk olarak duvar kağıdının uygulanacağı duvar veya tavan düzgün bir yapıya sahip olmalıdır. Duvarda tespit edilen çatlak, kabarma ve soyulma gibi durumların tamir edilip pürüzsüz hale getirilmesi gerekmektedir.

Problemler düzeltilmeden takılan duvar kağıtları ilerleyen zamanlarda görsel sorunlara sebebiyet verebilir. Bir diğer etken ise duvar kağıdının uygulanacağı alanın nem ve rutubetten uzak durması gerekmektedir. Bu iki etkene sahip bir ortamdaki duvar kağıtları ilerleyen zamanlar da şişme veya kabarma yapabilir. Bu gibi durumlarda duvar kağıdının sökülüp yeniden takılması gerekir. Duvar kağıtlarının farklı çeşitleri bulunmaktır. Silinebilen duvar kağıtları, kağıt esaslı duvar kağıtları, tekstil duvar kağıtları olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Her bir duvar kağıdı çeşidinin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır.

Silinebilir(Vinil) duvar kağıtları en yaygın kullanılan duvar kağıdı çeşididir. Kağıt astar üzerine PVC laminasyon ile üretilen silinebilir duvar kağıtları, kompakt bir kağıttır. Üst yüzeyi PVC ile kaplıdır. Bu yüzeye renk ve desen baskısı yapıldıktan sonra özel teknikler kullanılarak desene uygun kabartma işlemi yapılır. Kullanımı ve uygulaması oldukça kolay olan silinebilir duvar kağıtları güneş ışınlarına karşı da dayanıklıdır. Bu özelliği sayesinde uzun süre solmadan kullanılabilir.

Kağıt esaslı duvar kağıtları ise geleneksel tip duvar kağıtlarıdır. Özel bir tutkal ile kolayca duvara uygulanmaktadır. Vinil uygulanmadığı için nemli ortamlardan uzak tutulması gerekmektedir. Güneş ışınlarına karşı dayanıklı değildir.

Tekstil duvar kağıtları, tek bir hammaddeden veya birkaç maddenin birleşmesinden oluşmaktadır. Kağıt tabanlı bir duvar kağıdıdır. Diğer çeşitlere göre daha az tercih edilmektedir.

İzmit Ofis Duvar Kağıtları Çeşitleri

Hakkında daha çok bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.
Bizleri Sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.

Menü