Su bazlı boyalar neden kullanılmalıdır?

Su bazlı boyalar neden kullanılmalıdır hakkında daha fazla bilgi almak için bizler ARG Gergi Tavan Sistemleri’ne 0532 252 5417 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Bir boyadan en çok beklenen özelliklerden biri de hızlı kurumasıdır. Su bazlı boya kokusuz olduğu gibi hızlı kuruma özelliğine de sahiptir. Böylece boyama işlemi bittikten sonra kuruması için uzun bir zamana ihtiyacınız olmayacak. Hızla kuruyacak ve yaşam alanınız tekrar kullanılabilir hale gelecektir.

Su bazlı boyaların kalıcılığı yüksektir. Yapısı gereği uzun süre rengi solmaz ve canlılığını korur. Ayrıca leke tutmaz ve kolay temizlenebilir. Bu da su bazlı boyayı uzun süre kullanabileceğiniz anlamına gelir. Uzun vadede bakıldığında nispeten daha ekonomik bir boya olduğunu da söyleyebiliriz.

Su bazlı boya nedir kısaca, su bazlı boyalar, suda çözünmüş mikro plastik bağlayıcı, dolgu maddesi ve pigment parçacıkları içerir. Su bazlı boyalar suda çözünür, ancak kuruduktan sonra suya dayanıklı hale gelir. Bağlayıcı olarak, akrilik, vinil, PVA veya alkid gibi farklı malzeme türleri kullanılır.

İki ana boya türü vardır: su bazlı ve solvent bazlı. Tüm boya çeşitleri pigment ve bağlayıcı karışımından oluşur. Lateks ve akrilik boyalar bağlayıcı olarak su kullanırken, solvent bazlı boyalar mineral ruhu kullanır. Bazı özel boyalar bağlayıcı olarak daha ince karışımlar kullanabilir. Su bazlı genellikle solvent bazlı boyadan daha güvenlidir ve solvent bazlı boyaların nasıl imha edileceği konusunda özel atık düzenlemeleri vardır.

Lateks boyaların yağlı boyalara göre birçok avantajı vardır. Organik bir çözücüye ihtiyaç duymadıkları için yağlı boyalardan çok daha az organik duman (VOC) çıkarırlar. Ancak sentetik su bazlı vernikler zararlı maddelerden arındırılmamıştır. Antibakteriyel, anti küf, çabuk kuruyan veya koruyucu ajanlar gibi VOC’LERİ yayabilen ajanlar içerirler.

Su bazlı boyalar daha çabuk kurur ve yağ bazlı boyalardan daha esnektir. Ahşap üzerine uygulama için daha uygundur, çünkü ahşabın üzerindeki boyada çatlaklar oluşmadan küçülmesine ve genişlemesine izin verirler. Genellikle yağlı boyalara kıyasla tamamen opak olmak için daha fazla katmana ihtiyaç duyarlar, Su bazlı boya fiyatları yağlı boyaya göre daha uygundur.

Yağ bazlı boya daha dayanıklıdır, ancak kuruması daha uzun sürer ve inceltilmesi için terebentin veya tiner gerektirir. Yağ bazlı boyalar alkid (sentetik) veya keten tohumu (doğal) yağlarla yapılır. Alkid boya daha yaygındır, çünkü daha ucuz ve daha serttir. Yağ bazlı boya döşeme çalışmaları için iyidir, çünkü döşemeler duvarlardan daha fazla sürtünmeye ve yıpranmaya mağruz kalırlar.

Detaylar için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Menü