Trafo seçimi hangi marka olmalıdır?

Trafo seçimi hangi marka olmalıdır hakkında daha fazla bilgi almak için bizler ARG Gergi Tavan Sistemleri’ne 0532 252 5417 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Akım trafosu, primer sargılardan geçen alternatif akımı çevirme oranı ile sekonder sargılara aktaran, bu sayede yüksek akımların elektronik ölçme cihazları ile ölçülebilmesini sağlayan elektrik cihazlarıdır.

Akım trafoları; mesnet, izolatör, bara vb. bağlantı tiplerine ve çekirdek tipine göre mekanik olarak ayrılmasına rağmen bu dokümanda trafolar sadece temel elektriksel özelliklerine göre sınıflandırılacaktır.

Akım trafoları seçiminde, akım trafosuna ait birçok parametreyi belirten bir etiketleme kullanılmaktadır. Örnek olarak 400/5A, 5P20; 10VA.

İlk parametre doğal olarak trafonun çevrim oranıdır. Örneğini verdiğimizi etikette bu oran 400/5A olarak belirtilmiştir. Bu, IEC 60044-1 standardında belirtilen hata payları içerisinde, trafonun primer sargılarından geçen akımın 80’de 1’inin sekonder sargılardan geçeceği anlamına gelir. Yani primer sargılarda 400A akım geçerken, sekonder sargılardan 5A, 160A geçerken 2A geçeceği anlamına gelmektedir.

400/5A, 5P20; 10VA
400 – Primer Akım
5A – Sekonder Akım

İhtiyaca göre, akım trafolarının sekonder akımları 5A veya 1A olarak tasarlanıp üretilebilir.

Akım trafoları ölçme ve koruma amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Ölçme için kullanılan akım trafolarında nominal değerler içinde yüksek ölçüm hassasiyeti aranırken, aşırı akımlarda doyuma giderek, bağlı olduğu elektronik cihazlara zarar vermemesi hedeflenmektedir.

Koruma için kullanılan, aşırı akımı algılamaya yönelik akım trafolarında ise doyum noktasının yüksek olması ve bu sayede arızaları ölçüm cihazlarına aktarabilmesi beklenmektedir.

Bir akım trafosunun ölçme mi, yoksa koruma tipi mi olduğunu etiketteki “P” ve “Fs” kodlarından anlayabiliriz.

400/5A, 5P20; 10VA
5P – Trafo Tipi
20 – Aşırı Akım Faktörü

Trafo tipi, “P” veya “Fs” ile başladıktan sonra bir rakamla devam eder. Bu rakama ise “akım doyma faktörü” denir. Trafo tipi ve aşırı akım faktörü beraber ise trafoya ait “Emniyet Faktörünü” belirtir.

Doyma faktörü, nominal akımın kaç katına kadar, hassasiyet için diğer tüm şartlar sağlandığında, belirtilen doğruluk limitleri içinde ölçüm yapılacağını belirtir. Örnekteki akım trafomuzun primer nominal akımı 400A olduğu ve doyma faktörü de 20 olduğu için 400 x 20 A yani 8kA’e kadar hassasiyet şartlarını sağlayacaktır.

Detaylar için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Menü